ס.ב.ב מתכננים
אתר הבנייה מספר 1 בישראל* מאגר מעודכן של מאמרים ברישוי, בנייה, תכנון, איטום, בידוד ועוד* השתתף בפורום - שאל וענה על שאלות קוראים        בנה ביתך - מרכז המידע המקצועי בענף הבנייה בישראל        פורטל פלאנט בילדינג - אדריכלות, עיצוב ובנייה        


צבעים, שליכט צבעוני וציפוי דקורטיבי

ס.דניאל

לצבעים חשיבות רבה בעולם בו אנו חיים. צבע יכול לשנות דרכי חשיבה, להשפיע על הדרך בה אנו פועלים, אנו משתמשים בצבעים כדי לסמן תנועה בכבישים, להבליט מוצרים, לעצב את ביתנו, צבע נמצא בכל מקום בו מביטות עינינו.

התיאור והנתונים הפיזיקאליים המאפיינים צבעים שונים, הצבע כביטוי לאינטראקציה של גלים [אור], עם חומר, אור לבן ואור -חד צבעי [מונו כרומטי].


חומרי צבע טבעיים  - [פיגמנטים] ותפקידיהם [לדוגמא:כלורופיל, מלנין].


חומרי צבע סינתטיים -הגדרת הצורך, ייצור ושימושים, צבע כאמצעי תקשורת, הצבע ככלי ביטוי אומנותי ועוד.

ההרמוניה של הצבעים יכולה להיות עשירה ומורכבת אם נשתמש בצירופים של צבעים בדרגות שונות של בהירות וכהות. בצירוף עם שחור, זוכה הצד האקטיבי שבצבעים בתוספת אנרגיה, בעוד שהצד הפסיבי מפסיד אנרגיה. בצירוף עם לבן, או בהיר, מאבד הצד האקטיבי את כוחו, ואילו הצד הפסיבי נעשה עליז יותר. צבעוניות בעלת אופי, היא כזאת שיש בה עוצמה מתיקות וזוהר, ב - עיצוב פנים, קיימת חשיבות להחירת ושילובי גוונים...

בניגוד לצבעים הפיסיולוגיים (שהם תופעה פנימית השייכת בשלמותה לעין) הצבעים הפיסיקליים הם תופעה חיצונית. הם משתקפים בעינינו בהשפעת תנאים חיצוניים מוגדרים, וקיימים כל עוד מתקיימים התנאים שיצרו אותם. מאחר שתנאים אלה אינם בד"כ יציבים וקבועים גם הצבעים הפיסיקליים לא תמיד יציבים ואינם לגמרי אובייקטיביים. כדי שייוולדו צבעים, צריך שהאור יבוא במגע עם ניגודו, הצל או האפלה. לכל הצבעים הפיסיקליים משותפת עובדת היווצרותם בסביבה המפגישה אור ואפלה.

שליכט וטיח  צבעוני - קיימים מספר סוגים של  שליכט וטיח  צבעוני: שליכט צבעוני טבעי כורכרי, שליכט צבעוני אקרילי גמיש משוריין, שליכט צבעוני אקרילי, טיח צבעוני ועוד. הגוונים המרקם וההרכבים שונים בין סוג אחד למשנהו, באפשרותנו לבחור, סוג, מרקם וגוון על פי שיקול דעתנו, בהיר כהה, מחוספס, עם טקסטורה וכד', שיטות הביצוע בשטח שונות ולכל מערכת ציפוי, קיימות הוראות ייחודיות ליישום נכון כפוף להוראות היצרן, חשוב ! לא להתייחס רק לסוג הנבחר על ידינו, אלא גם למיקום הגיאוגרפי של המבנה, עמידותו של הציפוי, באזורי אקלים שונים.

גרגמיש, שליכט צבעוני אקרילי גמיש -  ציפוי אקרילי צבעוני מגשר על פני סדקים עד 1.4 מ"מ, מתאים לתקן ישראלי 1731, משווק בשלושה סוגי מרקם: עדין, בינוני וגס.

גרגמיש סילקוני, שליכט צבעוני גמיש על בסיס שרף סילקוני -  שליכט צבעוני גמיש על בסיס שרף סילקוני אטום למים ובעל כושר נשימה גבוה במיוחד, מסופק בשלושה סוגי מרקם, מגשר על פני סדקים של עד 1.5 מ"מ, מתאים לשימוש פנימי וחיצוני.

גפן, טיח חד שכבתי לציפוי דקורטיבי - ציפוי גמר דקורטיבי צבעוני מינראלי.

גפן כורכרי -  טיח על בסיס אבן כורכר  טבעית.

סטוקו בר, ציפוי מינראלי דקורטיבי - ציפוי חלק במיוחד בעל מראה זגוגי וברק טבעי, לשימוש פנימי, מאופיין בכושר כיסוי גבוה.

אנטיקו, שליכט צבעוני דקורטיבי מינראלי -אנטיקו הינו שליכט צבעוני, לשימוש פנימי וחיצוני, לאנטיקו מרקם ייחודי הדומה לאבן טבעית המשווק במגוון רב של גוונים, החומר מאפשר ליצור מרקמים דקורטיביים שונים, מרקם חול עדין, מרקם חצי מוחלק, מוחלק ועתיק ולהגיע לרמות ברק שונות.כושר הנשימה הגבוה של החומר ועמידותו בפני רטיבות, עושים אותו ציפוי מושלם בחדרי אמבטיה.

גל 2000, צבע אקרילי לשימוש פנימי וחיצוני-מט - צבע אקרילי [100%], מעולה, בעל תו תקן ישראלי , ת"י 1945 בעל עמידות גבוהה לשחיקה, מתאים לצביעת משטחים פנימיים וחיצוניים [טיח, טיח גבס, בטון, שפריץ, בלוקים, ולוחות גבס].

הכי גמיש, ציפוי גמיש על בסיס אקרילי - ציפוי גמיש מגשר על פני סדקים, על בסיס אקרילי טהור, המעניק פתרון מושלם לבעיות סדיקה עד 2 מ"מ.

צח, צבע חול -  צבע חול לשימוש פנימי וחיצוני, מרקם חול עדין, אוורירי ונטול ברק.

יסוד מקשר - צבע יסוד [פריימר] אקרילי טהור על בסיס מים לחיזוק תשתית וקישור בין תשתיות שונות.

יסוד לחיזוק תשתית - צבע יסוד [פריימר] אקרילי טהור על בסיס מים, לחיזוק תשתית סופגת ולשיפור ספיגה נימית, לשימוש פנימי וחיצוני.

מצ"ב דוגמאות של גוונים וטקסטורות שונות של שליכט צבעוני וטיח צבעוני, חוץ ופנים

  


 


  


 שכבת גמר [שליכט וטיח צבעוני]  - שכבת גמר  בטיח חוץ בעובי 1-2 מ"מ, מומלץ לבצע על ידי תערובת מוכנה או תערובת לפי דרישת המתכנן עם מוספים אקריליים המתאימים ליישור והחלקה, השכבת תבוצע לפחות כשבוע ימים לאחר השכבה המיישרת.

השליכט יבוצע במריחה על ידי כף טייחים בשכבת אחת או 2 שכבות, חשוב! יש לבצע אשפרה במשך  כ- 3 ימים.

שפריץ צמנט אקרילי -
השפריץ מיושם על שכבת טיח מיישר, השכבה תבוצע בהתזה ומורכבת משכבת פריימר ושתי שכבות שפריץ, מומלץ להשתמש בתערובות מוכנות בתוספת מים בלבד., היישום כולל, מריחת שכבת פריימר לאחר הייבוש מיישמים את השפריץ בשכבה אחת, לאחר המתנה כשעה, תלוי בתנאי מזג האוויר מיישמים שכבה שנייה, בגמר ביצוע חובה! לבצע אשפרה במשך 3 ימים מספר פעמים ביום, תלוי בתנאי מזג האוויר [האשפרה חשובה למניעת סדיקה בשכבות השפריץ].

שליכט צבעוני - שליכט צבעוני מיושם על שכבת טיח מיישר במריחה, מומלץ על תערובות מוכנות בתוספת מים בלבד, על קיר לח שהורטב מראש מורחים שכבה בעובי של 2-3 מ"מ, כשהשכבה עדיין רטובה משפשפים את השכבה עד שהמרקם המתקבל אחיד, אשפרה תבוצע תוך 24 שעות , תלוי בתנאי מזג האוויר [בימים חמים במיוחד , מומלץ לבדוק את ההתייבשות של שכבת השפריץ ולבצע אשפרה בהתאם].

שליכט צבעוני לטיח תרמי - שכבה ראשונה היא שכבת מגן בעובי 6 מ"מ לפחות [כפוף להוראות היצרן], שכבה שנייה, שליכט צבעוני, תערובת מוכנה בעובי 2-3 מ"מ, ביצוע אשפרה כנ"ל.

מערכות הגנה -  מומלץ בכל מערכות טיח ושליכט צבעוני, לאחר התייבשות כשבוע מגמר ביצוע האשפרה, לרסס את הקירות עם תמיסה סיליקונית מקצועית על בסיס סילוקסן, להגנה ושמירה על המרקם הייחודי והעדין של הטיח, למניעת ספיגת מים  ופיגמנטים שונים העלולים לשנות את הגוון הטבעי של הטיח, קיימות מערכות איטום ייעודיות למטרה זו.

למאמר המלא בנושא, טיח פנים וחוץ,  לחץ כאן

המלצות לביצוע - לבדוק היטב את אריזות החומרים/הצבעים, היצרן, הוראות שימוש, לוודא אם סוגי הצבע תואמים לסוגי הצבע שהוזמנו, לאחסן היטב את אריזות הצבע [פחים] במקום יבש, מאוורר ונקי, לבדוק היטב את ניקיון  השטח המיועד לצביעה, קירות פנים, קירות חוץ, עץ, מתכת וכד'. חשוב, לדאוג לכיסוי מלא של שטחים העלולים לבוא במגע עם הצבעים, שליכט, טיח, לוודא את פירוקם של אביזרי הפרזול, ברזים, רוזטות, שקעים ומפסקים, מומלץ לכסות בנייר דבק את הפנלים, לפני הצביעה. מומלץ לדרוש כיסוי מלא של הרצפות עם יריעות פוליאתילן.

חשוב! מומלץ לבדוק שלא מערבבים צבעים מסוגים שונים ו/או מיצרנים שונים, מומלץ בתערובות שליכט להזמין תערובות מוכנות, והכנתם בשטח, כפוף להוראות היצרן, בנושא צבעים, מומלץ על ביצוע צבעים מגוונים מראש על ידי היצרן/הספק, על מנת להימנע מגוונים שונים, עקב הוספת פיגמנטים בשטח.

בזמן ביצוע חשוב! לבדוק את אחידות שכבות הצבע, שכבות הצבע אמורות להיות חלקות ללא בועות או סימני נזילות.

הכנת שטח חוץ לצביעה חשובה באופן מיוחד, ככל שהשטח המיועד לצביעה יהיה נקי, מכתמי שומן, אבק ולכלוך, תתקבל שכבת צבע אחידה עם מרקם אחיד, מומלץ לשטוף את הקירות במים [קירות חוץ] ולהמתין כ -24 שעות לפני הצביעה, מילוי חורים, וסדקים מומלץ לבצע עם מרק אקרילי חיצוני, ו/או שכבות מילוי ושפכטל, כפוף להוראות היצרן, קיימות מספר שיטות לצביעה, כגון:הברשה, גלילה, התזה רגילה, והתזה ללא אויר, מומלץ לצבוע כחודש ימים לאחר סיום האשפרה של הבטונים, הצביעה מבוצעת במרב המקרים במספר שכבות, כמות שכבות הצביעה וכמות חומר הדילול , כפוף להוראות היצרן.

בצביעה על טיח מסוייד חיצוני, חשוב! להסיר שכבות סיד עבות ומתקלפות ולשפשף את הסיד הקיים, להסיר, שאריות ולכלוך, כשכבת יסוד מומלץ לצבוע בשכבת יסוד מקשר ,היסוד מחזק את שיירי הסיד, מדביק אותם ויוצר שכבה המאפשרת צביעה עם צבע פלסטי, טמבורטקס וכד'.

בצביעת קירות פנים, אנו צריכים להתייחס באותה מידה להכנות מקדימות לפני ביצוע הצביעה, הסרת כתמים, אבק ולכלוך, ביצוע שכבת שפכטל לסתימת חורים ופגמים, וביצוע שיוף הקירות לקבלת משטח צביעה חלק.

בצביעת קירות עם טיח חדש , מומלץ להשתמש בצבעי יסוד, צבע מילוי לנקבוביות השליכט ליצירת שכבה חלקה, שכבות הצבע  כ - 2 עד 3 שכבות בהתאם לסוג הצבע והוראות היצרן, כגון:אמולזין, סופרקריל וכד', צבע רחיץ, כפוף

בצביעת תקרה מטויחת חדשה, מומלץ להשתמש בצבי יסוד כנ"ל, ביצוע שכבת צבע , סיד סינטטי, פוליסיד סופר כ 1 עד 2 שכבות, צבע לא רחיץ, כפוף להוראות היצרן.

בצביעת קירות ישנים ומסויידים, מומלץ לבצע שיוף של שכבות הסיד הישנות, צביעת הקיר ב 2 שכבות בונדרול סופר לחיזוק תשתית הקיר, שכבת סופרבונד, שכבה אחת להחלקת הקיר, שכבת בונדרול סופר נוספת [שכבה אחת],שכבת צבע כ 1 עד 2 שכבות כפוף להוראות היצרן, כגון:סופרקריל 2000, אמולזין, אמולקיר וכד'.

בצביעת קירות גבס, מומלץ להסיר כתמי שומן, אבק ולכלוך, ביצוע שכבת צבע עליון למחיצות גבס, 2 עד 3 שכבות, שכבת צבע, כגון:סופרקריל 2000, אמולקיר, אמולזין, כפוף להוראות היצרן.

בצביעת קירות במקלחות [חדרים רטובים, מומלץ לבצע ניקיון מכתמי שומן, אבק ולכלוך, מילוי וסתימת חורים במרק , במידה וקיימים כתמי עובש, רצוי , לשטוף את הכתמים בתמיסת , פונגיצ'יק ולשטוף במים, צביעת המקלחות ב 2 עד 3 שכבות אקרינול, כפוף להוראות היצרן.

צביעת נגרות ועץ, ניקוי ושיוף קל של העץ, להוציא סיקוסים רופפים, מילוי החורים במרק, צביעת שכבת מגן [שכבת שמן לאיטום העץ], שכבה אחת מספיקה, לשייף מעט לאחר ההתייבשות במברשת בלבד, מריחת שכבת דבק שפכטל, לקבלת משטח אחיד וחלק, צביעת שכבת צבע ראשון, סינטטי [שכבה אחת], שכבת צבע כגמר, 1 עד 3 שכבות בהתאם לסוגי הצבע, כגון:ורנית , פוליאור, סופרלק וכד', גימור בלכה שקופה בלבד, ניקוי וליטוש העץ, הורדת סיקוסים ומילוי חורים במרק בגוון תואם לגוון העץ, צביעה בלכה כ – 3 עד 4 שכבות, מומלץ לבצע ליטוש עדין בין שכבה לשכבה.

צביעת מתכות,פרזולים, חשוב! לוודא את סוג המתכת הפרזול, כל סוג דורש הכנה שונה, לוודא ששכבת היסוד הראשונה תיושם לא יאוחר מ 4 שעות לאחר הניקוי ושהשכבה השנייה לא תיושם לפני ייבוש השכבה הראשונה, לוודא, בין צבעי פנים, לצבעי חוץ רגילים, ולצבעי חוץ בתנאי אקלים קשים, צבעי פנים, צבי יסוד סינטטי בשתי שכבות של כרום אבץ, בהברשה או בהתזה, צבע עליון סינטטי, ב 2 שכבות בגוון וברק, כפוף לבחירה, בצבעי חוץ בתנאי אקלים קשים, שכבת צבע יסוד כנ"ל, צבע עליון מצבע סינטטי, מבריק מותז, מערכת הצביעה תהיה בעובי מינימאלי של 180 מיקרון.

מצ"ב דוגמאות של גוונים לצביעת קירות, פנים וחוץ, ציפויים דקורטיביים.

 


 


 

מצ"ב רשימה חלקית של תקנים רשמיים ומחייבים בנושא צבעים

ת"י 809 -צבעי תחליב מימי רחיצים לשימוש פנימי
ת"י 785 חלק  10-
צבעים ולכות:קביעת עובי השכבה
ת"י 539 -צבע ראשון וצבע ביניים, סינתטי לבן
ת"י 756 -צבעים סינתטיים [אלקידיים], צבעי גימור מבריקים
ת"י 1945 -
צבעי תחליב מימי לשימוש חוץ
ת"י 1637 -צבע תחליב מימי לא רחיץ לשימוש פנימי
ת"י 1267 -
צבעים תופחים מעכבי התפשטות אש
ת"י 1922 חלק 1 -עבודות צביעה בבניינים:דרישות כלליות מערכות צבע בבניינים.

תורת הצבעים על רגל אחת
מאת: חגית ישעיהו - אמנית
BSc

צבעי יסוד - כדי להבין את מידת השפעתם של הצבעים בעיצוב חלל המגורים, די לדמיין קיר לבן שבמרכזו כתם אדום גדול...

קיימים שלושה צבעי יסוד: אדום, כחול וצהוב. משלושת הצבעים היסודיים הנ"ל בצירוף שחור ולבן (שאינם מוגדרים כצבעים) -
אפשר להרכיב כל צבע בכל עצמה, גוון וטון.

להלן דוגמאות:

אדום + צהוב = כתום
צהוב + כחול = ירוק
אדום + כחול = סגול

שינוי במינון אחד הצבעים היסודיים ישפיע על הצבע החדש שיתקבל. כך, למשל, אם נערבב צהוב + כחול באופן שהכחול במינון יותר גבוה, התוצאה תהיה צבע ירוק המדורג בין ירוק לכחול.

להבהרת כל צבע מוסיפים לבן, ליצירת גוון כהה, מוספים שחוק, ולפיכך:

אדום + לבן = ורוד
אדום + שחור = בורדו

צבעים משלימים, צבעים נוגדים

צבעים משלימים, הינם צמדי צבעים משלימים בזכות היותם נוגדים ביותר: אדום וירוק הם צמד צבעים נוגדים, על כן האדום ייראה באופן הבולט ביותר אם יוצב על רקע ירוק, ולהיפך.

צמדים נוספים: כתום - כחול, צהוב -
סגול.

מבין שלושת הצבעים המשלימים, הניגוד החזק ביותר הוא אדום ירוק. הצירוף של אדום -  ירוק מפריע לעין, דומיננטי וצעקני, קשה להעלם ממנו. אם צריך לעצב חלל רגוע, לא נשתמש בצירוף זה, אלא בצירופים יותר קרובים, כגון: כחול
ירוק, תוך בחינה הדרגתית של הגוונים השונים של שני הצבעים שבצירוף.

צבעים חמים, צבעים קרים

האסוציאציה המתבקשת היא:אש לעומת מים. לקבוצת הצבעים החמים נשייך את האדום, הכתום, הצהוב. לקבוצת הצבעים הקרים נשייך את הכחול, הירוק והסגול.

אפשר לבצע צירופים שונים כדי לקבל תוצאות-ביניים, כגון:צבע יותר חם, יתקבל מצירוף של סגול המורכב ממינון גבוה של אדום, מאשר מסגול המורכב ממינון של כחול שיהיה יותר קר עקב הכחול-הקר שבו.

צבעים כהים, צבעים בהירים

כל צבע המעורבב עם הרבה לבן, הופך בהיר ומאבד מעוצמתו, נראה רך,עדין,ונעים לעין. בהשפעת מינון גבוה של לבן, יתרככו אף הצירופים הנוגדים. דוגמא לצירוף העונה על התיאור לעיל:
ורוד (המורכב מאדום+ לבן), עם ירוק בהיר (המורכב מירוק + לבן).

כל צבע המעורבב עם שחור, יתכהה, ויאבד מעוצמתו המקורית. לדוגמא:אדום + שחור ייראה פחות אדום, ולכן יבלוט פחות כשהוא על רקע ירוק + שחור.

זכור! כהה יותר -
אין משמעותו בולט יותר!

לסיכום:כשמוסיפים לכל צבע לבן או שחור, יוצרים סקאלה שקשה למצוא בה ניגודים בוטים.

צביעה וסוגי צבעים

כיום מלאכת הצביעה הינה פשוטה, ואפשר בהחלט להסתמך על ההוראות הרשומות בקטלוגים של היצרנים, ועל ייעוץ נוסף במחלקה הטכנית הניתן כשירות לציבור.

כלל עיקרי הוא לבצע הכנה נאותה של המשטח הטעון צביעה, יש להקפיד על הסרת ציפויים רופפים, אם ישנם כאלה, יישור בליטות ומילוי סדקים וחורים. המילוי צריך להתבצע במלאן המתאים לצבע, והמסופק על ידי אותו ספק/יצרן.

יש סוגים שונים של חומרי אטימה בזמן ההכנה ל- שיפוצים בהתאם לעובי ולסוג של הסדק - כולל חומרים אלסטיים לסדקים שטרם "עוצבו" סופית. על קירות עם סדקים כנ"ל, יישום צבע אלסטומרי, שאף הוא גמיש -
ומחירו גבוה.

שים לב! דרוש מהצבע, עוד לפני הצביעה, אחרי סתימות חורים והכנת השטח, שלא "ידלג" על שלב ביניים חיוני, והוא-פריימר, שהוא צבע יסוד היוצר הדבקה בין הקיר לבין הצבע הסופי, במינון הקבוע על ידי היצרן (ומשתנה גם בהתאם לטקסטורה של הקיר
פחות חומר לקיר חלק, והרבה יותר לקיר "שפריץ").

זכור! לשמור כמות צבע שיצרת מערבוב של צבעים למקרה של צורך בתיקונים. השמירה היא בכלי סגור הרמטית, לתקופת אורך החיים של הצבע המקורי.

סוגים עיקריים של צבעים:

צבעי שמן -
 מיוצרים משמנים ומשרפים, ומתאימים לשמש בתנאי רטיבות. החסרון הוא שצבע שמן לא "נושם".

צבעים סינתטיים -
אפוקסי,צבעים פלסטיים, וצבעים אקריליים. עמידים גם בתנאי מזג אויר, "נושמים". לכל סוג-משנה מהנ"ל תכונות שונות, וכדאי לבדוק וללמוד את הפרוספקטים + ייעוץ עם האדריכל. היישום כאמור, יכול להיות עצמי.

צבע ביתך עם פנג שואי
דר' ירון זפרן ph.D


   

לצבע משמעות רבה בעיצוב פנים, הן מנקודת מבטה של האדריכלות המערבית, והן מנקודת מבטה של "האדריכלות ההוליסטית" - הפנג-שואי - שמקורה במזרח.

לפנג שואי ממדים רבים ככל שמדובר בישומו לעיצוב פנים:חומרים, צורות,מספרים, ועוד, אך אין ספק כי צבע הוא האלמנט החשוב מכולם, עובדה זו נכונה לא רק לעיצוב הפנים, אלא גם לדרך שבה אנו תופסים אובייקטים מכל סוג שהוא, למשל, אם תתבקשו לתאר את ההבדל בין עגבנייה למלפפון, מרב הסיכויים, כי תתחילו את תיאורם במילים "אדום לעומת ירוק" לפני שתאמרו "עגול לעומת מאורך" או "רך לעומת קשה". הצבע הוא האלמנט הבולט ביותר לעין לפני הצורה או המרקם.

כה רבה השפעתו של צבע עלינו, עד כי מחקרים זיהו קשר ממשי בין מנת המשכל של ילדים לבין חשיפה לצבע. מחקרים הראו כי ילדים אשר נחשפו לצבעוניות פיתחו יכולות שכליות גבוהות יותר מילדים שנחשפו לצבעי שחור ולבן בלבד. מדהים היותר, שתוצאות דומות נמצאו גם בילדים עיוורים, כלומר ילדים שלא ראו כלל את הצבעים! מכאן ניתן להסיק כי השפעתו של הצבע ככל הנראה, לא רק ברמה הסובייקטיבית כפי שהיא נתפסת באמצעות חוש הראייה, אלא גם ברמה האובייקטיבית – לכל צבע אורך גל שונה, ובהתאם לו הוא "רוטט" ומשפיע על הסביבה האנרגטית באופן ייחודי לו.

כדי להבין זאת טוב יותר עלינו להתייחס למושג נוסף, המהווה את הבסיס לתורת הפנג-שואי, והוא הצ'י. הצ'י או "כוח החיים הוא מהות אנרגטית בלתי-נראית, אך חשובה ביותר לתפקודנו הגופני, הרגשי והשכלי. אותה אנרגיה, כונתה "קי" בפי היפנים (ב"רייקי" לדוגמא), "פראנה" בפי ההודים, "אורגון" בפי וילהלם רייך ובשמות נוספים ברחבי העולם, והיא הבסיס לתורות הריפוי והלחימה של המזרח.

כפי שבגופנו נע הצ'י במרידיאנים (תחום שבו עוסקת האקופונקטורה - הדיקור הסיני), כך גם נע הצ'י בביתנו - בחדרים, במסדרונות וסביב הרהיטים המצויים בחיינו. אופן זרימתו ודרך השפעתו על החיים הם מרכז עיסוקה של תורת הפנג-שואי ("רוח ומים" בסינית, ביטוי הבא לתאר את אופן זרימת הצ'י).

כל פרט המצוי בבית משפיע על תנועת הצ'י, אך לא רק מבנה הבית וסידור הרהיטים משפיעים עת תנועתו, אלא גם כל דבר היוצר "רטט"  בכלל זה גם צבעים. היות שלכל צבע אורך גל שונה, משפיע כל צבע על תנועת הצ'י בדרך ייחודית לו. הצבע האדום למשל, שאורך הגל שלו הוא המקסימאלי, ממריץ ומעודד את תנועת הצ'י, יותר מכל צבע אחר. בזכות תכונתו של האדום - היותו צבע "חסר מנוחה" שאינו מאפשר לשוהים במחיצתו להישאר אדישים או סטטיים - מחבבים הסינים צבע זה במיוחד, במסעדות סיניות למשל, הצבע האדום הוא הדומיננטי ביותר. הוא נמצא באלמנטים המקשטים את החלל כמנורות סיניות אדומות, כיתובים סינים אדומים, דרקונים סיניים וכיו"ב. אלא מעודדים את הלקוחות להיכנס אל תוך המסעדה. אך האדום לא עוצר בעיצוב בחוץ. גם בתוך המסעדה ניתן למצוא אותו ממריץ את הלקוחות לאכול ולעזוב בהקדם.

האדום מעודד תחלופה של לקוחות, שהיא מטרתן העיקרית של מסעדות ולמעשה של כל עסק השואף להצלחה. מסעדות מזון מהיר דוגמת "מקדונלדס" ו "ברגר קינג", שם מטרתן היא תחלופה מהירה של לקוחות, אימצו אף הן את הצבע האדום ושילבו אותו בלוגו שלהן, באריזות ובדקורציה של סניפיהן.

האדום הוא הצבע המוביל בקבוצת "הצבעים החמים", קבוצה זו כוללת גם את הכתום והצהוב. הצבעים החמים נחשבים ל "צבעי יאנג", וכולם, כמו האדום, ממריצים ומעוררים באופנים שונים.

בקבוצות "הצבעים הקרים" נכללים הירוק, הכחול והסגול על גווניהם השונים. אלו הם "צבעי הין" ומאפייניהם – מיתון הפעילות, הרפיה ונינוחות.

חדרים מסוימים בבית מוגדרים "חדרי יאנג", ובהם מומלץ לשלב יותר צבעים מקבוצת הצבעים החמים. עם חדרים אלה נמנים הסלון, המטבח והמשרד הביתי (שבו מקבלים לקוחות).

לעומתם ב "חדרי הין", מומלץ להמעיט בשימוש בצבעים חמים, אלה הם חדרי השינה, חדר העבודה (שבו אין קבלת קהל), וחדר האמבטיה.

הערה חשובה בעניין השימוש בצבעים השונים:השימוש המומלץ בצבעים החמים הוא אך ורק "כצבעי דגש", כלומר בפריטים קטנים. לעולם לא נצבע קיר שלם באדום! עובדה זו למדה אחת מתלמידותיי בדרך הקשה. היא ביקשה להפעיל את "פינת הזוגיות" שלה על ישי צביעת קיר שלם באדום ומצאה שהיא מושכת אליה טיפוסים מאוד לא רצויים. תלמיד אחר שלי צבע את ארון חדר השינה באדום, והתקשה להירדם  ולישון באותו חדר. לפיכך יש להשתמש באדום רק כאלמנט "קישוטי" באביזרים, למשל: כריות, מנורות, אהילים, מפות, תמונות, פרחים, ואביזרים קטנים אחרים.

לעומת זאת בצבעים הקרים ניתן להשתמש גם "כצבעי רקע", כלומר במשטחים גדולים יותר -  רהיטים, וילונות, שטיחים, קירות, צבעים המשלבים בתוכם צבעים חמים וקרים גם יחד (כמו חום המשלב אדום וירוק), או צבעים חמים הממותנים על ידי צבעים אחרים (כמו ארגמן או אפרסק) יכולים לשמש גם הם "כצבעי רקע".

הגוונים הספציפיים של הצבעים השונים ישפיעו על יצירת תחוש מרחב "פתוח" או "סגור", גוונים בהירים יוצרים תחושה של מרחב ורווח, ולעומתם צבעים כהים יוצרים תחושת סגירות ואטימות. היות וחשוב לאפשר לצ'י לנוע בנינוחות במרחב, הגוונים הבהירים מומלצים יותר מן הכהים. עם זאת, שילוב בין השניים יכול למלא פונקציה של איזון.

מעבר לבחירת הצבעים לחדרים השונים על-פי משמעותם כ "חדרי ין", או כ "חדרי יאנג", בגישה המתוחכמת יותר, זו של "הפנג-שואי" (נוסחה הנקראת "לו שו" המאפשרת לנו, בין השאר, למצוא את כיווני המזל האישיים שלנו למיקום המיטה, שולחן הכתיבה וכיו"ב), נבחרים "הצבעים האישיים אשר יקיפו אותנו בבית בכלל ובחדר השינה האישי בפרט, וכן בבגדינו ובאביזרנו.

למציאת "הצבעים האישיים" אשר יביאו לנו הצלחה ומזל משתמשים בתאריך הלידה, ועל ידי חישובים שונים מגיעים לפרופיל האישיות שלנו, המבוסס על שלושה יסודות: "היסוד האישי", "יסוד האופי" וה -  "יסוד האנרגטי". כל אחד משלושת היסודות האלה יכול להיות אחד מחמשת היסודות הסיניים -  מים, עץ, אש, אדמה, או מתכת. צירוף היסודות האישיים של אדם יאפשר לאומן פנג-שואי מוסמך לייעץ לו, כיצד לבחור את הצבעים המתאימים לביתו, למשרדו, וללבושו – באופן שיביאו לו ברכה, שפע, אהבה ובריאות.

מאחר שחישוב היסודות האישיים על פי תאריך הלידה מורכב מכדי להביאו במסגרת מאמר זה, נתמקד במשמעותם הכללית של הצבעים השונים ובהתאמתם לפונקציות השונות בבית.

אדום חיים - האדום הוא גם צבעה של הצ'קרה הראשונה – צ'קרה הבסיס או השורש – "השער האנרגטי שלנו. זהו גם צבעו של הדם הזורם בעורקנו, ועל כן הצבע האדום מייצג אצל הסינים חיים. צבע זה נחשב למביא מזל במיוחד. שימוש רב באדום יתאים רק לעיצוב עסקים, וגם אז, לא לכל סוג של עסק. בבית מומלץ להשתמש בו רק "כצבעי דגש", בחדר השינה, עדיף להימנע במידת האפשר מאדום "טהור", במקום זאת אפשר להשתמש בארגמן  ובוורוד.

כתום ריגוש - כתום הוא צבעה של הצ'קרה השנייה – צ'קרת  המין. הכתום היא, האנרגיה הליבידיאנית המעודדת אותנו להיפתח ברמה החברתית והאינטימית, זהו צבע המעודד חיוניות ושמחת חיים, ביטוי עצמי והתלהבות ומתאים להשתמש בו במקומות שבהם בני אדם נפגשים, למשל בפינת האוכל ובסלון. היותו צבע המעורר אנרגיות מיניות, ניתן לשלבו בחדר השינה "כצבע דגש", אולם יש לנקוט זהירות.

צהוב אינטלקט - צהוב, צבעה של הציקרה השלישית "מקלעת השמש", מייצג חוכמה, בהירות מנטאלית וסובלנות. לא בכדי היה הצהוב הצבע המועדף על קיסרי סין, בעיקר בצורתו כצבע זהב. בבית הוא יתאים במיוחד למטבח ולפינת האוכל, עדיף להימנע משימוש בו בחדר השינה, אך הוא יתאים בהחלט לחדרי עבודה ולמשרדים בהיותו צבע של עבודה אינטלקטואלית ושל קבלת החלטות.

ירוק התפתחות - הירוק מייצג את צ'קרת הלב, את עולם הצומח ואת יסוד העץ ועל כן מביא אנרגיה של צמחיה וגדילה, של תנועה, נסיעות ושינויים. הצבע המתאים "לחדרי הין" של הבית – חדרי שינה, חדר העבודה וחדר האמבטיה.

כחול שלווה - הכחול מייצג את הצ'קרה החמישית – צ'קרת הגרון, הצבע הכחול משרה רגיעה נינוחות, ביטחון ואמון ומתאים במיוחד "לחדרי הין" ומעל הכול – לחדר השינה, לקליניקות ולחדרי-טיפולים.

סגול רוחניות - הסגול הוא צבעה של הצ'קרה השישית – " העין השלישית", מתקשר לאינטואיציה, לעבודה על-חושית,לאידיאליזם ולמסירות. הוא מתאים בעיקר לחדרי שינה ולמקומות המשמשים לפעילות רוחנית, דתית והוליסטית, כגון פינת מדיטציה.

לבן טוהר - הלבן הוא צבעה של הצ'קרה השביעית – "צ'קרת הכתר". על-פי הסינים, הלבן אינו צבע, בדומה לשקוף בתפיסה המערבית. מסיבה זו הוא הצבע שלובשים בתקופת אבל, לייצג אי-קיום. בבית הוא מביא אנרגיות של ניקיון, רעננות והתחדשות. בהיותו "אי-צבע", מומלץ שלא להגזים בשימוש בו ולשלבו עם צבעים נוספים.

שחור עוצמה - באופן הפוך מן הלבן, השחור מייצג צמצום וספיגה היות והוא סופח הכול אל תוכו. הוא מביא עמו עוצמה, ידע ומסתורין, אך בדומה ללבן, מומלץ שלא להפריז בשימוש בו מכיוון שעודף ממנו יוצר הרגשת דכדוך.

אפור איפוק - האפור אינו צבע בפנג-שואי משום שהוא מאט וממתן ועלול אף – ליצור פחד ודיכאון, עם זאת, מומלץ להשתמש בו במקומות שבהם יש "לרכך" את האנרגיות, או במקומות שבהם חשובים המיתון והאיפוק. הוא מתאים בעיקר לעסקים ולסיטואציות פורמאליות.

חום יציבות - הצבע החום הוא צבע הקושר לקרקע, ומייצג אמינות, יציבות ופרקטיות.

ורוד אהבה - צבע חם ומרגיע זה (תלוי בגוון), מייצג רגישות, רומנטיקה ושמחה.

לפניות ותגובות:

שיפוצים - פלאנט בילדינג דיזיין- עיצוב פנים - בנייה ירוקה - עיצוב הבית - אדריכלות - פרטי בניין


אדריכלות ועיצוב פנים
דוד כהן סקאלי

חיפוש באתר
 לימודים וקורסים 
 מכללת בנה ביתך 
 א.א.מ. אתר האגודה חזרה לראש הדף


כתובת: פורטל "בנה ביתך": א' בן עזרא, ת"ד 150 זכרון יעקב 30951
טלפונים: א' בן עזרא - 6010262 052 , דוד כהן סקאלי - 5836800 050 , ס.דניאל - 7652117 050

תנאי שימוש [פרסום בפורטל בנה ביתך] [לוח מודעות] [הצעות ותגובות] [עמוד הבית שלי] 1997-2001 תורומש תויוכזה לכ ©