ס.ב.ב מתכננים
אתר הבנייה מספר 1 בישראל* מאגר מעודכן של מאמרים ברישוי, בנייה, תכנון, איטום, בידוד ועוד* השתתף בפורום - שאל וענה על שאלות קוראים        בנה ביתך - מרכז המידע המקצועי בענף הבנייה בישראל        פורטל פלאנט בילדינג - אדריכלות, עיצוב ובנייה        


גבס , מחיצות תקרות, אביזרים ותקנים

ס.דניאל - יועץ איטום, בידוד ומערכות גמר בבנייה

הגבס הוא חומר המשמש לייצור לוחות ובלוקים לצרכי בנייה הינו מינרל טבעי המופיע בטבע כסלע תוצר של משקעים ומים המתקבל בימות בהן ריכוז המלחים נשמר ורמת ההתאיידות משתווה לרמת הספיגה, הרכבו הכימי של הסלע מהווה את המרכיב העיקרי של המוצרים בתחום, המשמשים לביצוע מגוון רחב של אלמנטים בתחום הבנייה, בניית מחיצות, תקרות אקוסטיות, חיפוי קירות וקירות בלוקים ועוד.

שיטת הבנייה בגבס מקצרת באורח משמעותי את פרק הזמן הנדרש לעבודה, מפחיתה משמעותית את העלויות הכרוכות בה ומשפרת באופן ניכר , תכונות של עמידות אש ודרגת בידוד אקוסטי, שימוש בגבס מאפשר גמישות בתכנון ומאפשר ביצוע מהיר וקל של שינויים מבניים פנימיים.
חיסכון בזמן שהפך להיות מרכיב חשוב עם השתכללות שיטות הבנייה, האפשרויות הגלומות בשינויי יעדים בהתאם לצרכי בנייה משתנים, פני שטח חלקים ומעובדים המאפשרים לגשת לצביעה מיידית [פרט לתיקוני שפכטל], קירות גבס משוריין חזקים ועמידים שנים רבות ומהווים תחליף לקירות ומחיצות פנימיים המבוססים על שימוש בבלוקים, ניתן להתקין בתוך קירות הגבס, צנרת מים, חשמל מיזוג ואלמנטים שונים ומגוונים, ניתן בנוסף לקבוע בהם דלתות וחלונות.

מחיצות וקירות גבס קיימים במידות ועובי שונים, ניתן להזמין קיר גבס דו-קרומי עם בידוד שיוצר אטימה מרבית.

כרכובים - הכרכובים הם מוצר דקורטיבי, הכרכובים מיוצרים מגבס משוריין, בצורות וגדלים שונים, חגורות בליטה המחברות בין הקיר לתקרה, מסגרות לתמונות\ קשתות, עמודים, מסגרות לדלתות, גומחות ועוד.

לוחות גבס -
קיימים מספר לוחות לייעודים שונים ובעלי תכונות המאפשרים התאמתם לסוג המבנה, ולשימושים משתנים, לוח גבס רגיל, [לבן], לוח חסין אש, [אדום], לוח עמיד מים משופר, [ירוק], לוח עמיד מים וחסין אש, לוח מצופה קל-קר,לוח מצופה רדיד אלומיניום.

קירות חוץ - קירות חוץ הם קירות היוצרים את חלל המבנה ומגנים עליו מפני גורמי חוץ, כגון, רטיבות, השפעות תרמיות והשפעות אקוסטיות, קירות אלו משווים לבניין את מראהו החיצוני.

קירות פנים [מחיצות] -הם קירות המחלקים את חלל המבנה ליחידות , הקירות צריכים לעמוד בפני השפעות אקוסטיות אבל לא בפני גורמי חוץ אחרים., כגון: רטיבות והשפעות תרמיות.

הנחיות כלליות
לאור הסוגים הרבים של הפריטים הקיימים בכל הקטגוריות השונות, כגון:מחיצות, תקרות, רצפות, מומלץ לדרוש מהיצרן של כל פריט את הוראות ההרכבה ורשימת הדרישות לקבלת מוצר מושלם. מומלץ לדרוש קטלוג של כל מוצר המורכב בבניין, תקרות, מחיצות, כרכובים, בידוד תרמי ובידוד אקוסטי. מומלץ לבדוק את הרכבן של המחיצות, [סיבים,קרטון,עמיד ברטיבות, עמיד במים, עמידות מיוחדת באש, לוחות עם רדיד אלומיניום, לבדוק אם המחיצות הינם, חד קרומית, דו-קרומיות, חד או דו-קרומית עם חומר מילוי בין הקרומים, דו-קרומיות על קונסטרוקציה פלדה נפרדת עם חומר מילוי]. לוודא שהמרחק המרבי בין זקיפים של מחיצות גבס אינו עולה על 60 ס"מ במחיצות חד קרומיות עד גובה של 2.80 ס"מ, על 40 ס"מ במחיצות חד קרומיות עד גובה של 3.25 ס"מ , ו-60 ס"מ במחיצות דו-קראמיות עד גובה של 3.25 ס"מ, בתקרות גבס לבדוק אם מידות האריחים [50X50 ס"מ], או במקביל הלוחות תואמות את התוכניות. מומלץ לקבלן מהיצרן/הספק, תוכניות עבודה מפורטות המתארות את מערך הרכיבים , כולל מידות ופרטים, פרטי ההתחברות ושילוב מערכות נלוות, כגון:גופי תאורה, מיזוג אויר, אינסטלציה וכד'.

מחיצות מלוחות ובלוקי גבס - חשוב לבדוק בזמן ההרכבה את המישוריות בין שני רכיבים צמודים, הסטייה המקובלת עד 2 מ"מ, לבדוק אם קיימים קימורים או קיעורים לרוחב ולגובה, הסטייה המקובלת 0.5% אך לא יותר מ 5 מ"מ, לבדוק אנכיות, סטייה מקובלת 2 מ"מ, לבדוק את יציבות מתקני התברואה, מערכות ואלמנטים, לבדוק את מילוי וסתימת המישקים ביו לוחות הגבס המוצמדים זה לזה ע"י שפכטל [מרק], וסרט שריון, לבדוק זוויות [פינות, מפרופיל מגולוון או סרטי נייר משוריינים].לבדוק אם השיפולים עמידים במים [תלוי בסוג הציפוי, טראצו, קרמיקה, פי.וי.סי].

קיימים בשוק הבנייה בלוקי גבס "טרפזית", המיועדות לבנייה מחיצות פנימיות גם על גבי הריצוף, מחיצות מבלוקים קלים של איטונג בונים כנ"ל על המרצפות. קיימים מספר שיטות לבידוד קירות חיצוניים בדירות, כנ"ל לגבי דירות בתכנון מראש.

א: ציפוי תרמי לקיר חיצוני על ידי גבס פנימי, המורכב במסגרות כולל מסילות [עליונה ותחתונה], יריעת פולינום תותקן על משטח לוח הגבס הפנימי לכיוון החלל שבין לוח הגבס לבין הקיר החיצוני.
ב: לבידוד תרמי – אקוסטי, שעיקרה מוצרים על בסיס פיברגלס [צמר זכוכית] עם גימור של משטח חיצוני מסוגים שונים, החל בנייר אלומיניום, וכלה בלוחות גבס כפולים, ניתן לבצע באופן עצמאי, כפוף להוראות היצרן. קיימים כיום בשוק תחליפים שונים וידידותיים לסביבה ולמשתמש, כגון: SNOWHITE, בידוד איכותי וייחודי שהותאם לאקלים בארץ לשימוש בגגות, מחיצות ותקרות, קיימים מספר סוגים, בידוד רפלקטיבי משולב לגגות רעפים, [מגובה באלומיניום], בידוד תרמי בקירות חיצוניים, בידוד אקוסטי במחיצות פנים, בידוד אקוסטי בתקרות אקוסטיות, עומד בת"י 1045, בידוד תרמי של בניינים.
ג: קל-קר בעובי 2 עד 5 ס"מ עם ציפוי קשיח דו-צדדי, לבידוד תרמי ואקוסטי של קירות, אפשר להתקין גם באופן עצמאי על ידי הברגה רגילה לקיר.

תקרות אקוסטיות- תקנות החלות על תכנון ובנייה, מחייבות שלא לרדת מתחת לרמה מסוימת בגובה התקרות, והוראות אלו חלות גם על תקרות אקוסטיות שמבצעים למטרות בידוד, או עיצוב פנים בדירת המגורים. בעת תכנון תקרה תלויה למרחבים פנימיים, יש לקחת בחשבון מספר היבטים על-מנת להשיג אסתטיקה, בטיחות וסביבה בריאה, היבט ראשון , יש להגדיר את אופי הסביבה בה אנו מתכוונים להרכיב את התלייה: לאחר מכן, יש להגדיר מהן הדרישות עבור הסביבה הפנימית בהתאם לפרמטרים בסיסיים, כגון: ספיגת רעש, בטיחות אש, עמידות בלחות, ועוד.

כפוף למצוין בטבלה, ככל שהמספר גבוה יותר, הדרישה מחמירה בהתאם לכך
רמת בידוד מדודה של מחיצות ותקרות מפני קול נישא באוויר, באזור מבנה המגורים

הערות: כל המחיצות, [פרט למחיצות גבס], עם טיח בעובי ממוצע של 20 מ"מ משני צידי הקיר. כל התקרות עם ריצוף סטנדרטי ומילוי חול בעובי ממוצע של 60 מ"מ.

הערה:כל התקרות עם ריצוף סטנדרטי , כולל מילוי חול בעובי ממוצע של 6 ס"מ לטובת איכות המגורים כפי שנקבעה על ידי מתקיני התקנות, ועל פי תקנות אלו שעבירה עליהן מהווה עבירה פלילית, לפני ההחלטה על ביצוע תקרות מונמכות [תקרות אקוסטיות], חייבים לדאוג לגבהים בהתאם. חדר שינה, סלון, מטבח, פינת אוכל וחדר עבודה - 2.50 מ'. חדר בית שימוש, חדר מקלחת, חדר אמבטיה, חדר ארונות, מזווה, פרוזדור - 2.05 מ'.

בתקרות אקוסטיות בקומת מגורים עליונה, מומלץ להניח מזרוני בידוד בחלל שבין התקרה המונמכת לבין התקרה העליונה לשיפור הבידוד התרמי. למאמר בנושא בידוד תרמי ואקוסטי -
לחץ כאן.

לדאוג לסימון מפלס התקרה לכול אורך הקירות והעמודים באמצעות מאזנת, לוודא שבנקודות בהם קיימת צנרת מעל התקרה בוצעו כל הבדיקות הדרושות, לאפשר הרכבת האלמנטים של התקרה, כגון, גופי תאורה וגמר רק לאחר בדיקת כל התשתיות שמעל התקרה., לבדוק שפרופיל היקפים בצורת L או Zמורכב לאורך הסימון ויחובר לקיר כל 40 ס"מ ולא יותר מ 75 מ"מ מן הקצוות, בכל סוגי התקרות לבדוק את קוטר החוט המגולוון [מינימום 3 מ"מ] או את קוטר מוט ההברגה המגולוון, המשמש לתליית התקרה.

גילוי וכבוי אש - לדרוש תווי תקן לציוד [ת"י], מומלץ לוודא שהיועץ אישר את המערכות לפני תחילת ההתקנה, כגון:לחצני אזעקת אש ועשן, גלאי אש ועשן, רכזת התראה, פיקוד ובקרה, צנרת, חיווט, שילוט ומנורות סימון, לוודא שהמרחקים בין הציוד החשמלי המיועד למערכת גילוי וכבוי אש לבין מערכות אחרות מספיק גדול כדי למנוע פגיעות אפשריות, לוודא שהגישה ללחצני ההפעלה הידנית, המותקנים בתוך קופסאות אדומות, מוגנת באמצעות לוח זכוכית או פלסטיק וקיים שילוט כנדרש, לוודא שבמקומות עם אחוז לחות גבוה או מחוץ לבניין הלחצנים מתאימים לתנאים אלו, לדרוש מהמתקין ביצוע בהתאם להנחיות מכון התקנים ושרותי הכבאות , כולל אחריות לביקורת גורמים אלו בגמר ביצוע עבודתו, חשוב! לקבל הוראות הפעלה, כולל טבלת המציינת תקלות אפשריות, הוראות לטיפול מונע, ורשימת יצרנים לחלקי חילוף מומלצים, בגמר ביצוע העבודה, לקבוע עם היועץ, מועד להפעלת המערכת ובדיקת תקינותה, לקבל אחריות ותוכניות עדות עבור ביצוע העבודה.לאתר הבית - איטום נט.פורטל פלאנט בילדינג

לאתר הבית - תכנון פרטי בנין אדריכלים.

לפורום מקצועי - בידוד תרמי ואקוסטי, מערכות איטום מתקדמות.

שיפוצים - פלאנט בילדינג דיזיין- עיצוב פנים - בנייה ירוקה - עיצוב הבית - אדריכלות - פרטי בניין


ס.דניאל - מומחה ויועץ איטום בידוד תרמי ואקוסטי
חיפוש באתר
 לימודים וקורסים 
 מכללת בנה ביתך 
 א.א.מ. אתר האגודה חזרה לראש הדף


כתובת: פורטל "בנה ביתך": א' בן עזרא, ת"ד 150 זכרון יעקב 30951
טלפונים: א' בן עזרא - 6010262 052 , דוד כהן סקאלי - 5836800 050 , ס.דניאל - 7652117 050

תנאי שימוש [פרסום בפורטל בנה ביתך] [לוח מודעות] [הצעות ותגובות] [עמוד הבית שלי] 1997-2001 תורומש תויוכזה לכ ©